skip to main content
Office Closure
YouTube icon image 
YouTube icon image
Home  |  Intranet  |  Contact  

Community Justice Assistance Division

Judicial Advisory Council

The Judicial Advisory Council (JAC) advises the director of the Community Justice Assistance Division and the Texas Board of Criminal Justice on matters of interest to the judiciary. Six of the 12 members are appointed by the chief justice of the Supreme Court of Texas. The remaining six are appointed by the presiding judge of the Texas Court of Criminal Appeals. Members serve staggered six-year terms, with the terms of four members expiring on September 1 of each odd-numbered year. If there is a vacancy during a term, the appointing authority for that member appoints a replacement for the remainder of the term. JAC members are not paid for their services, but they are reimbursed for actual and necessary expenses in the conduct of their duties, as provided by the General Appropriations Act.

Judicial Advisory Council 2024 Meetings

January 25, 2024
Austin, Texas

April 25, 2024
Austin, Texas

July 11, 2024
Austin, Texas

October 1, 2024
Galveston, Texas

Council Members

The Honorable Rose Guerra Reyna, Chair
206th District Court Judge
Appointed by Presiding Judge, Texas Court of Criminal Appeals
Term Expires: 09/01/2029

The Honorable Rebecca “Beckie” Palomo, Vice Chair
341st District Court Judge
Appointed by Chief Justice, Texas Supreme Court
Term Expires: 09/01/2025

The Honorable Angela Tucker, Secretary
199th District Court Judge
Appointed by Chief Justice, Texas Supreme Court
Term Expires: 09/01/2025

Mr. David Botsford, Member
Attorney at Law
Appointed by Presiding Judge, Texas Court of Criminal Appeals
Term Expires: 09/01/2027

Mr. Derek M. Cohen, Ph.D.
Texas Public Policy Foundation
Appointed by Chief Justice, Texas Supreme Court
Term Expires: 09/01/2029

The Honorable George D. “Jody” Gilles (Ret.)
Visiting Judge
Appointed by Chief Justice, Texas Supreme Court
Term Expires: 09/01/2029

Mr. Bill Helwig, Member
Yoakum County District Attorney
Appointed by Presiding Judge, Texas Court of Criminal Appeals
Term Expires: 09/01/2029

Mr. Yoon Kim, Member
Director, Collin County CSCD
Appointed by Presiding Judge, Texas Court of Criminal Appeals
Term Expires: 09/01/2025

The Honorable Sharon Keller, Member
Presiding Judge, Texas Court of Criminal Appeals
Appointed by Chief Justice, Texas Supreme Court
Term Expires: 09/01/2025

The Honorable Patrick Sebesta, Member
239th Judicial District Court
Appointed by Presiding Judge Texas Court of Criminal Appeals
Term Expires: 09/01/2025

The Honorable Brock Thomas, Member
Appointed by Presiding Judge, Texas Court of Criminal Appeals
Term Expires: 09/01/2027

The Honorable Alma Trejo
County Criminal Court at Law 1
Appointed by Chief Justice, Texas Supreme Court
Term Expires: 09/01/2025